هنرهایی که از گذشته تا کنون بین ایرانیان رایج بوده اند، زیبایی خود را با متریال مرغوب در هم آمیخته اند تا بتوانند نظر هنردوستان بیشتری را به سمت خود جلب کنند. هر چه یک هنر اصیل‌تر باشد، طرفداران بیشتری دارد. به خصوص در زمینه های کاربردی مانند فرش دستباف که نمی‌توان از کنار آن نادیده گذشت. زیبایی که یک فرش دستبافت دارد، در تمامی تار و پود آن نهفته است و زیبایی آن با نخ های ابریشمین چند برابر می‌شود. به همین علت است که فرش ابریشم ایرانی دستباف، در تمام دنیا شناخته شده است و جزو ارزشمندترین کالاهایی است که به بازارهای جهانی صادر می‌شود؛ اما فرش ابریشم دستباف چگونه است و چه خصوصیاتی دارد؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این کالای صادراتی و ارزشمند اطلاعات کسب کنید.

فرش ابریشم دستباف اصل چه ویژگی هایی دارد؟

ابریشم جزو نخ هایی است که در لباس اشرافیان و پادشاهان به کار می‌رفت. قیمت بالای ابریشم و نحوه تولید آن، در کنار مرغوبیت ابریشم، ارزش آن را دوچندان می‌کرد. به همین خاطر در تار و پودهای فرش اصیل ایرانی نیز این نخ زیبا و باکیفیت به کار گرفته شد. فرش ابریشم دستباف به علت قیمت بالا و ارزشی که دارد، مد نظر قرار می‌گیرد؛ اما ممکن است افرادی سودجو، دست به تولید فرش ابریشم با نخ های مشابه ابریشم اما با کیفیت پایین نیز بزنند. فرش ابریشم اصل ویژگی های مشخصی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید هنگام خرید از اصل یا تقلبی بودن فرش اطمینان حاصل کنید. ابریشم طبیعی، تولید کرم ابریشم است و بافت آن از پروتئین های مختلف و تعداد زیادی اسید آمینه تشکیل شده است.

این فرش زیبا و اصل از ابریشم طبیعی تهیه می‌شود و بافتی لطیف دارد. از طرفی با توجه به این که برخی افراد به پرز فرش های معمولی حساسیت دارند، فرش ابریشم برای این افراد بهترین انتخاب خواهد بود.

محصولات بیشتر: فرش سنتی دستباف

فرش ابریشم اصل چه ویژگی هایی دارد؟

ابریشم با ایجاد سایش بر روی فرش گرما تولید می‌کند و این عامل یکی از راه های شناخت آن محسوب می‌شود. فرش تمام ابریشم نه تنها به مرور زمان کهنه و رنگ و رو رفته نمی‌شود، بلکه روز به روز زیباتر به نظر می‌رسد. برای رنگ کردن این فرش‌ها از رنگ های طبیعی نیز استفاده می‌کنند و همین امر به جلا و زیبایی آن‌ها می‌افزاید. ابریشم بافتی مقاوم دارد و همین امر ماندگاری آن را به مراتب بیشتر می‌کند. به مرور زمان پرز ایجاد نمی‌کند و بافت آن آسیب نمی‌بیند. البته ابریشم اصل نسبت به رطوبت و مواد شوینده معمولی کمی حساس است. پس باید در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن فرش دستباف ابریشم، باید از شوینده های مخصوص استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید آن را خشک شویی کنید. تفاوت بین فرش تمام ابریشم اصل و مصنوعی را باید بشناسید.

تفاوت فرش ابریشم اصل و فرش ابریشم مصنوعی

همانطور که گفتیم، قالی ابریشم دستباف ارزش بسیار بالایی دارد. قیمت بالای فرش ابریشم طبیعی باعث شده است تا برخی از تولیدکنندگان نخ، ابریشم مصنوعی نیز تولید کنند. هر چند این ابریشم تقریبا ظاهری مشابه ابریشم طبیعی دارد؛ اما کیفیت آن به مراتب پایین‌تر است. کارشناسان فرش این نکات را به خوبی می‌دانند و با دقت بالایی آن‌ها را بررسی می‌کنند.

البته برای معاملات با قیمت بالا و فرش های خاص، گاهی اوقات تست های مختلفی روی فرش انجام می‌گیرد و حتی ممکن است نخ فرش به آزمایشگاه نیز فرستاده شود. تست های دستی نیز برای شناخت افراد عادی می‌توانند مفید واقع شوند. برخی از آن‌ها در ادامه بررسی می‌شوند:

تفاوت فرش ابریشم اصل و مصنوعی از نظر لمس

رایج‌ترین روشی که برای شناخت و بررسی فرش های دستباف ابریشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمس فرش است. کارشناسان فرش معتقدند فرش دستباف ابریشم که نخ آن اصل است، هنگام لمس احساس گرما به شما می‌دهد. اگر با لمس احساس گرما بر روی کف دست خود نکردید، ابریشم مصنوعی در آن استفاده شده است.

محصولات بیشتر: فرش دستباف ابریشم

کیفیت سوخت فرش ابریشم اصل و مصنوعی

چگونگی سوختن ابریشم اصل و مصنوعی نیز با هم فرق می‌کند. شما برای خرید یک فرش ابریشم اصل ابریشم هزینه زیادی پرداخت می‌کنید. از این رو باید دقت داشته باشید که آن را به خوبی بررسی کنید. از فروشنده بخواهید یک گره از فرش را برایتان بیرون آورد. گره را بسوزانید. ابریشم اصل پس از سوختن به صورت یک گلوله سیاه درمی‌آید و بوی آن مشابه بوی سوختن مو است. اگر ابریشم مصنوعی باشد، با خاکستر نرم و سفید مواجه می‌شوید که بویی شبیه کاغذ سوخته دارد.

تفاوت بین فرش ابریشم اصل و فرش ابریشم مصنوعی

ظاهر نخ فرش ابریشم اصل و مصنوعی

کسانی که بارها و بارها ابریشم اصل را دیده اند، راحت‌تر آن را شناسایی می‌کنند. ابریشم مصنوعی، دارای ظاهری یکسان، تر و تمیزتر و … است. ابریشم طبیعی ممکن است از نظر ظاهر کمی متفاوت باشد و تمام بخش های آن با هم یکسان نباشد. هر چیزی که به صورت طبیعی تولید می‌شود، ظاهر خیلی مرتب و دقیقی نخواهد داشت و این عامل مشخصه‌ای است که در هر جنس اصل و مصنوعی می‌توان آن را مشاهده کرد. به طور کلی ظاهر این دو نخ با هم تفاوت دارد. کارشناسان و افرادی که بارها ابریشم طبیعی دیده اند، به خوبی آن تفاوت فرش تمام ابریشم و نوع مصنوعی را می‌شناسند.

هزینه خرید فرش ابریشم اصل نسبت به مصنوعی

هر چند برخی افراد روی خرید فرش ابریشم دستباف بسیار حساس هستند و با دقت و بررسی آن را خریداری می‌کنند؛ اما قیمت خرید آن‌ها گاهی آنقدر بالاست که می‌توان گفت تعداد محدودی از افراد توان خرید آن را دارند. به همین خاطر، بیشتر فرش دستباف ابریشم اصل در اندازه های کوچک‌تر طراحی و بافته می‌شود تا در دکوراسیون استفاده شود.

با این وجود، خرید فرش ابریشم مصنوعی نیز به علت زیبایی ظاهری و کیفیت نسبتا خوبی که دارد، رایج است. قیمت این فرش مناسب‌تر است و برای خریداران سطح پایین‌تر و کسانی که هزینه خرید بالایی را نمی‌توانند پرداخت کنند، مناسب است. گاهی تفاوت بین هزینه فرش ابریشم اصل و مصنوعی صدها میلیون تومان است و این عامل زمینه را برای فروش بیشتر فرش های دستباف ابریشم مصنوعی فراهم می‌کند.

محصولات بیشتر: فرش دستباف پشمی و کرکی

فرش ابریشم ذرع و نیم قم و برند های بزرگ آن 

همانطور که گفته شد، فرش های دستباف ابریشم دارای کیفیت و قیمت بالایی هستند و در سایزهای کوچک نیز بافته می‌شوند. فرش ذرع و نیم قم با توجه به سایز فرش ابریشم دستبافت نامگذاری می‌شود. ذرع یک واحد طول است که معال ۱۱۲ سانتی متر یا ۱۰۴ سانتی متر است. همچنین ذرع را برای شمارش رج یا تراکم فرش هم به کار می‌برند.

فرش تمام ابریشم ذرع و نیم قم و برند های بزرگ آن + حدود قیمت

فرش ذرع در شهرهای مختلف دارای ابعاد متفاوتی است. به عنوان مثال فرش ذرع قم با فرش ذرغ اصفهان با هم متفاوت هستند. فرش ابریشم دستبافت ذرع و نیم قم در ابعاد ۱۵۵ × ۱۰۶ و مساحت ۱/۶۵ مترمربع بافت قم است. این فرش کاملا از جنس ابریشم اصل است و کیفیت آن نیز بسیار بالاست.

بهترین برند فرش ابریشم قم مانند جمشیدی، میرمهدی و … جزو برندهایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای کاربردهای صادراتی استفاده کرد. برندهای معروف می‌توانند بهترین کیفیت را ارائه دهند و این تضمین را به مشتری می‌دهند که ابریشم اصل را برای محصولات تولیدی خود استفاده کرده اند.

قیمت و خرید فرش ابریشم از ایران راگ

فرش ابریشم با کیفیت‌ترین فرشی است که می‌توانید برای خرید و فروش یا استفاده شخصی از آن‌ها بهره ببرید. این فرش از ابریشم اصل و طبیعی تولید می‌شود و قیمت خرید فرش ابریشم بالاست. به همین علت الیاف ابریشم مصنوعی نیز تولید می‌شود و در بافت فرش استفاده می‌شود. در این صورت قیمت فرش مناسب‌تر خواهد بود و زیبایی و لطافت آن نیز بالاست. فرش ابریشم با برندهای مطرح و محبوب از نوع ابریشم اصل و طبیعی برای صادرات به کشورهای دیگر نیز آماده می‌شوند و در بازار جهانی نیز طرفداران زیادی دارند. جهت اطلاع از قیمت فرش ابریشم دستباف هم اکنون با کارشناسان فروش ایران راگ تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

رتبه متوسط ۳٫۶ / ۵٫ تعداد آرا: ۲۷

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.