در دوره‌های مختلف، سلایق نیز تغییر می‌کنند. به همین علت به مرور زمان ممکن است طرح‌های فرش، دکوراسیون، الیاف مورد استفاده و به طور کلی سلیقه افراد جامعه دچار تغییر شوند. در عصر مدرن و امروزی نیز برخی المان‌های جدید پا به عرصه دکوراسیون گذاشته اند. افراد جامعه نیز اکثرا ترجیح می‌دهند سبک منازل خود را به سمت مدرنیت طراحی کنند. فرش دستباف مدرن، نشات گرفته از طرح‌های امروزی بوده و یکی از انواع فرش دستباف محسوب می‌شود. این طرح‌ها مورد پسند اکثریت جامعه هستند و تعداد زیادی از افراد به آن‌ها گرایش دارند. برای این که بتوان هم کیفیت فرش دستبافت مدرن و هم زیبایی و شیک بودن یک دکوراسیون مدرن را در اختیار داشت، طراحان فرش، با استفاده از الیاف مرغوب مانند ابریشم، فرش مدرن دستبافت را طراحی کردند.

فرش دستباف مدرن
تفاوت فرش دستباف سنتی و مدرن ایرانی – ایرانیان راگ – ۲۰۲۱

تفاوت فرش دستباف مدرن و سنتی

افرادی که در زمینه فرش فعالیت دارند، به خوبی فرق بین دو فرش سنتی و مدرن را می‌شناسند. برخی از تفاوت‌های قالی دستباف مدرن ایرانی و سنتی در موارد زیر بررسی می‌شود:

  1. معمولا فرش مدرن دستبافت نسبت به انواع سنتی، ابعاد کوچکتری دارند. در دکوراسیون مدرن، محیط کامل فرش نمی‌شود و به صورت تکه‌ای از فرش‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. به همین علت، فرش  مدرن دستبافت دارای سایز کوچک‌تری است و حتی ممکن است به صورت دایره‌ای نیز طراحی شود.
  2. در فرش‌های سنتی از طرح‌های گل، برگ و شاخه، طبیعت و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود؛ اما در فرش دستباف مدرن ایرانی، استفاده از طرح‌های جدید و خطوط و اشکال هندسی بیشتر به چشم می‌خورد.
  3. مورد دیگری که فرش دستبافت مدرن و سنتی را از هم متمایز می‌کند، جنس نخ است. جنس نخ در فرش‌های مدرن معمولا از نوع ابریشم است. در صورتی که در مدل‌های سنتی معمولا از پشم یا نخ‌های آگرلیک نیز استفاده می‌شود. قطعا نوع نخ می‌تواند در کیفیت فرش تاثیر به سزایی داشته باشد.

به طور کلی می‌توان گفت آنچه فرش مدرن دستباف و سنتی را از هم متفاوت کرده است، طرح و خصوصیات ظاهری آنهاست. از این رو در همان دید اول، می‌توان آن‌ها را از هم تشخیص داد.

محصولات بیشتر: فرش سنتی ایرانی

مشخصات طرح و نقشه فرش مدرن
مشخصات کامل طرح و نقشه فرش مدرن ایرانی

مشخصات طرح و نقشه فرش مدرن دستباف 

در طرح های مدرن فرش دستباف معمولا از نقوش متقارن در فرش‌ها استفاده می‌شد. همچنین طرح و نقش فرش در اطراف یک مرکز طراحی می‌شد. طرح‌ها معمولا تکرار شونده بودند. در طرح و نقشه فرش دستباف مدرن، معمولا طرح‌ها ساده‌تر و دارای نقش و نگار کمتری هستند. حتی در برخی از موارد ترکیبی از دو یا سه رنگ است.

طرح فرش مدرن دستباف از طرح‌های هندسی و خطی تبعیت می‌کند و از تجملات و ریزه کاری‌های فرش سنتی کاملا به دور است. سبک دکوراسیون در زندگی امروزی دارای جزئیات کمتری است. این عامل را به خوبی در طرح و نقشه فرش دستباف مدرن می‌توان دید. شاید تصور کنید استفاده از این طرح و نقش‌ها باعث می‌شود تا بافندگان فرش کار راحت‌تری داشته باشند؛ اما کیفیت بافت و عدم سادگی گره‌ها باعث می‌شود تا دقت و حساسیت روی بافت این فرش‌ها بالاتر رود.

محصولات بیشتر: فرش دستباف ابریشم

افزایش عمر فرش‌ مدرن دستباف چگونه امکان پذیر است؟

فرش‌ مدرن دستباف همانطور که گفته شد معمولا از نخ‌هایی با جنس ابریشم بافته می‌شوند. ابریشم یکی از نخ‌های با ارزشی است که لطافت و نرمی خاصی دارد. به گونه‌ای که شستشوی برخی از این فرش‌ها به سادگی یک فرش معمولی نیست. قیمت بالای این فرش‌ها و زیبایی و لطافت آن‌ها نباید با سهل انگاری در نگهداری آن ارزش خود را از دست دهد.

برای این که عمر فرش مدرن دستبافت افزایش یابد، باید نکاتی مهم مد نظر قرار گیرد. جاروکشی فرش‌ دستباف مدرن به صورت دوره‌ای و هفته‌ای حداقل دو بار می‌تواند به کاهش گرد و غبار که بر روی آن‌ها نشسته است کمک کند. این امر سبب می‌شود تا به مرور زمان کیفیت فرش کاهش پیدا نکند.

یکی از عواملی که به شدت روی کیفیت فرش دستباف اثرگذار است، وجود رطوبت در محیط است. فرش را در محیط‌های مرطوب که هوای ناسالمی دارند، پهن نکنید. به خصوص اگر گلدان در خانه خود نگهداری می‌کنید، آن‌ها را در کنار فرش قرار ندهید. ممکن است رطوبت ناشی از گلدان به فرش سرایت کند و بر روی تار و پود و نخ آن اثر بگذارد. لکه‌هایی که به هر دلیلی بر روی فرش ایجاد می‌شوند، ممکن است به مرور زمان در الیاف آن نفوذ کند و ثابت بماند. از این رو در اسرع وقت لکه گیری با کمک مواد شوینده اختصاصی و مخصوص فرش دستباف مدرن انجام گیرد.

تلفیق فرش سنتی و مدرن
ترکیبی از فرش سنتی و مدرن ایرانی

تلفیق فرش مدرن ایرانی و سنتی

بشر همیشه روحیه‌ای تنوع طلبانه داشته است. به همین علت است که طرح های مدرن فرش دستباف مختلف روز به روز بیشتر به وجود می‌آیند. فرش دستبافت مدرن نه تنها در مدل‌های کلاسیک و مدرن طراحی می‌شود؛ بلکه تلفیقی از فرش مدرن دستباف را می‌توان در طراحی آن‌ها مشاهده کرد. فرش‌های با ابعاد کوچک، نخ‌های ابریشم و طرح‌های طبیعت همان تلفیق سنتی و مدرنیته در طراحی فرش است. حتی ممکن است طرح‌های سنتی با تعداد رنگ محدود برای طراحی نقش فرش مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی خلاقیت طراحان فرش می‌تواند مدل‌های مختلفی را ایجاد کند تا بتواند افراد با سلیقه‌های متفاوت را راضی نگه دارد و قدرت انتخاب بیشتری به طرفداران فرش دستبافت مدرن بدهد.

محصولات بیشتر: فرش درشتباف یا گبه

فرش دستباف مدرن مناسب چه دکوراسیونی می‌باشد؟

قطعا اگر از دکوراسیونی سنتی استفاده می‌کنید، فرش مدرن دستبافت با این محیط هماهنگی نخواهد داشت. هارمونی لازم باید در المان‌های مختلف یک دکوراسیون به خوبی دیده شود. در کنار مبلمان راحتی و مدرن، میزهای ناهارخوری ترکیب فلز و شیشه، طراحی داخلی مدرن و نورپردازی‌های امروزی، استفاده از فرش مدرن دستبافت پیشنهاد می‌شود. به خصوص در فضاهای کوچک استفاده از فرش‌های دستباف مدرن مناسب‌تر است. اگر دکوراسیون خود را به گونه‌ای چیده اید که نیاز به فرش‌های تکه‌ای و در ابعاد کوچک نیاز دارید، فرش مدرن می‌تواند بهترین گزینه باشد.

محصولات بیشتر: فرش دستباف چهل تکه

مزایا و معایب فرش مدرن دستباف

هر چند فرش‌ دستبافت ریشه در اصالت ایرانی و سنت‌ها دارد؛ اما برای این که بتوان از این فرش باکیفیت برای سلیقه‌های مدرن نیز طرح‌های مناسبی ارائه داد، فرش مدرن دستبافت تولید شد. فرش مدرن ایرانی دارای طراحی زیبا و امروزی است. به علاوه با دکوراسیون شیک و مدرن نیز کاملا همخوانی دارد. تنوع طرح، رنگ و جنس این فرش‌ها باعث می‌شود تا طیف وسیعی از سلایق را در برگیرد. این فرش‌ها معمولا جنسی خاص و باکیفیت دارند که لطافت آن‌ها نیز مثال زدنی است. با این وجود فرش مدرن دستباف دارای معایبی نیز هست. قیمت فرش دستبافت مدرن بالاست و همین امر سبب می‌شود تا به عنوان یک عامل محدود کننده عمل کند و خریداران این فرش کمتر شوند. از طرفی نگهداری فرش دستباف مدرن و شستشوی آن نیز نیاز به دقت و حساسیت بالایی دارد. کسانی که از این فرش‌ها در دکوراسیون منزل خود بهره می‌برند، باید این نکات را بدانند و به آن‌ها مقید باشند. جنس فرش دستبافت مدرن معمولا از نوع ابریشم است و برای نگهداری آن‌ها باید حساسیت بالایی داشت. همچنین شستشوی این فرش‌ها را باید به قالی شویی‌هایی سپرد که مواد شوینده و نحوه شستشوی آن‌ها مخصوص فرش دستبافت مدرن است.

خرید فرش دستباف مدرن به علت قیمت بالایی که دارند، ممکن است توسط افراد خاص انجام گیرد؛ اما نمی‌توان این نکته را هم نادیده گرفت که خرید یک فرش دستبافت شما را تا یک عمر از خرید مجدد فرش بی نیاز می‌کند و یک دارایی ارزشمند خواهید داشت.

محصولات بیشتر: فرش دستباف پشمی

چقدر این پست مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

رتبه متوسط ۴٫۱ / ۵٫ تعداد آرا: ۳۹

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.