فرش به عنوان یکی از لوکس‌ترین زیراندازهایی است که از گذشته تا کنون در ایران بافته می‌شود. این زیرانداز نشان دهنده تمدن و هنر ایرانیان است. با توجه به گران بودن فرش‌های دستباف و مناسب بودن قیمت فرش ماشینی، اکثر افراد برای منزل خود از این نوع فرش استفاده می‌کنند. مدل‌های مختلفی از فرش‌های ماشینی با طرح و نقشه زیبا در بازار وجود دارد. فرش ماشینی طرح دستباف، فرش ماشینی کلاسیک، مدرن، ابریشمی و … در ابعاد مختلف وجود دارند. از این رو می‌توان بر اساس دکوراسیون منزل خود با خرید فرش ماشینی ارزان، محیطی زیبا و شیک را ایجاد کرد.

فرش ماشینی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بافت فرش کاری زمان بر و خسته کننده است. از طرفی به مرور زمان تقاضا برای فرش بیشتر و بیشتر شد و قیمت فرش دستباف نیز به نسبت بالا بود و عموم مردم نمی‌توانستند از آن‌ها استفاده کنند. به همین علت فرش‌های ماشینی با تنوع بالاتر و سرعت بیشتر توسط کارخانجات تولیدی فرش بافته شدند. انواع فرش ماشینی با نخ‌های مصنوعی تولید می‌شوند که باعث می‌شود تا هزینه خرید آن‌ها برای مشتری به مراتب کمتر از فرش دستباف شود. استفاده از دستگاه‌های بافت فرش، امکان ایجاد تنوع بالا را در طرح و نقشه نیز فراهم کرده است. به علاوه فرش با تراکم‌های مختلف تولید می‌شود. به همین علت با تنوع بالایی از قیمت، کیفیت، طرح و رنگ و … در هنگام خرید فرش ماشینی مواجه می‌شوید.

انواع فرش ماشینی چیست؟

انواع فرش ماشینی

همانطور که گفته شد، تنوع در فرش‌های ماشینی بسیار بالاست. به گونه‌ای که گاهی ده‌ها میلیون بین یک فرش ارزان قیمت و گران قیمت آن اختلاف وجود دارد. دسته بندی فرش‌های ماشینی با توجه به معیارهای مختلفی مانند طرح و رنگ، ابعاد فرش و … صورت می‌گیرد.

مدل‌های مختلف فرش ماشینی بر اساس طرح و رنگ

یکی از معیارهایی که بر اساس آن فرش ها‌ی ماشینی را دسته بندی می‌کنند، نقشه و رنگ فرش است. در دوران مختلف، با توجه به دکوراسیون که مد شده است، رنگ‌های خاصی از فرش بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. انواع فرش ماشینی در طرح‌های مختلفی دارند. فرش ماشینی در طرح‌های آثار باستانی، فرش طرح شکارگاهی، طرح‌های اسلیمی، طرح شاه عباسی، افشان و … همگی جزو فرش کلاسیک ماشینی هستند. طرح‌های فرش ماشینی مدرن نیز در انواع فانتزی، تک رنگ، کهنه نما یا وینتیج و … وجود دارد که طرفداران خاص خود را دارند. به عنوان مثال فرش ماشینی مدرن از نوع وینتیج، به گونه‌ای طراحی شده است که همانند فرش‌هایی با قدمت بالاست که رنگ و کهنگی آن‌ها در ظاهر مشخص است. این فرش‌ها طرفداران زیادی دارند. برای بافت این فرش، بخش‌هایی کم رنگ می‌شود یا قسمت‌هایی از فرش با عمل دواشور کردن، ساییده به نظر می‌رسد. انواع طرح و نقش فرش ماشینی را می‌توانید در فروشگاه ایران راگ ببینید.

معیار دیگری که هنگام خرید فرش باید به آن توجه داشته باشید و عامل تنوع فرش ماشینی است، طراحی فرش با توجه به کاربرد آن است. به عنوان مثال فرش مناسب برای آشپزخانه، فرش ماشینی کودک و … هر کدام طراحی خاصی دارند. از این رو مدل‌های فانتزی برای استفاده‌های خاص نیز طراحی می‌شود.

تنوع فرش‌های ماشینی بر اساس ابعاد

قبلا بیشتر فرش‌هایی که تولید می‌شد، در اندازه‌های ۱۲، ۶ یا ۹ متری بافته می‌شد. اگر سری به بازار فرش بزنید، تکه‌های فرش با ابعاد مختلف می‌توانید ببینید. حتی فرش بیضی، گرد و … نیز طراحی می‌شود تا بتواند خود را با طراحی مدرن ساختمان‌ها هماهنگ کند. .  حتی فرش ماشینی گرد و دایره‌ای نیز تولید می‌شود که برای محیط‌های خاص یا پادری استفاده می‌شود. هر مشتری با توجه به متراژ منزل و نحون چیدمان آن، می‌تواند خرید فرش ماشینی را در ابعاد مختلف انجام دهد. می‌توانید برای این منظور از کارشناسان فرش در ایران راگ نیز کمک بگیرید.

انواع فرش ماشینی از نظر جنس نخ

با توجه به این که تار و پود، پرز و … از جنس‌های مختلفی هستند، تنوع فرش ماشینی در این زمینه نیز زیاد است. به عنوان مثال یکی از با ارزش‌ترین آن‌ها فرش ماشینی ابریشم است که از نظر جنس بهترین فرش ماشینی است. فرش‌هایی از جنس پلی استر، آکریلیک، پشم، ابریشم و … را می‌توان در بین فرش‌های ماشینی دید.

قیمت فرش ماشینی

طرح‌های مختلف فرش ماشینی در فروشگاه ایران راگ

فرش ماشینی را از هر جنس، طرح و مدلی که بخواهید می‌توانید در فروشگاه معتبر ایران راگ خرید کنید. با توجه به سلیقه و دکوراسیون منزلتان می‌توانید موارد زیر را انتخاب کنید.

فرش ماشینی کلاسیک

اگر دوستدار دکوراسیون‌های کلاسیک هستید، فرش کلاسیک با ظرافت و هنر نهفته در خود به راحتی نیاز شما را از یک فرش زیبا برآورده می‌کند. به خصوص این که فرش ماشینی کلاسیک برای طیف وسیعی از دکوراسیون‌ها قابل استفاده است. در این فرش از طرح و رنگ‌های سنتی مانند طبیعت، باغ و شاخه و برگ، گلدان‌های گل، نقش‌های اسلیمی و … استفاده می‌شود.

فرش مدرن یا فانتزی

این فرش‌ها برای دکوراسیون‌های مدرن با درهم شکستن نقش‌های سنتی و منظم پدید می‌آیند. فرش‌هایی که برای دکوراسیون خاص و به روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرش مدرن ماشینی با رنگ بندی محدودتر و طرح‌های مدرن برای ایجاد یک طراحی لوکس و شیک در منزل بهترین گزینه هستند.

فرش ماشینی کودک

طراحی اتاق کودک به مقدار زیادی وابسته به زیراندازی است که در آن پهن می‌شود. در کنار تخت خواب کودکانه، اسباب بازی و کمدهایی با طرح‌های فانتزی، استفاده از فرش کودک با طرح‌های کارتونی، زیبا و شاد یکی از گزینه‌هایی است که دکوراتورها از آن بهره می‌برند. این فرش‌ها با شخصیت‌های کارتونی و رنگ‌های شاد خود، کودکان را به وجد می‌آورند.

فرش ماشینی سه بعدی

طراحی فرش‌های سه بعدی به گونه‌ای خاص انجام می‌گیرد تا هنگام نگاه کردن به آن، طرحی سه بعدی و بی نظیر را مشاهده کنید. این فرش‌ها با سایه روشن‌هایی که از رنگ‌های مختلف بر روی فرش ایجاد می‌شود، به وجود می‌آیند. فرش سه بعدی طرفداران خاص خود را دارند و طراحی و بافت آنها باید با دقت بالا صورت گیرد. استفاده از این فرش‌ها در فضاهایی مانند آشپزخانه، راهروها، اتاق کودک و … متداول تر است.

فرش گرد و دایره ای

در گذشته فرش‌های مستطیل شکل تقریبا تنها گزینه‌ای بود که بافته می‌شد. اما امروزه در بین فرش‌های ماشینی، فرش گرد و دایره‌ای هم دیده می‌شود. این فرش‌ها برای بخش‌های کوچک از منزل مانند آشپزخانه، راهرو، پاگردها، زیر میز و … استفاده می‌شود. قطر فرش گرد و دایره‌ای تعیین می‌کند که اندازه آن چقدر باشد.

قیمت فرش ماشینی

همانطور که تنوع فرش ماشینی زیاد است، قیمت آن‌ها نیز متنوع است. فاکتورهایی که روی قیمت این فرش‌ها تاثیر دارند در ادامه بررسی می‌شوند:

  • ابعاد فرش: قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری قطعا نسبت به قیمت فرش ماشینی ۶ متری با همان جنس و بافت متفاوت است.
  • تراکم: هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. به عنوان مثال فرش با تراکم ۳۰۰۰ که تعداد گره‌ها را در هر متر مربع طولی نشان می‌دهد نسبت به یک فرش با تراکم ۱۵۰۰ بهتر و گران قیمت‌تر است. پس اگر می‌خواهید فرش ماشینی ارزان قیمت خریداری کنید باید تراکم کمتر را انتخاب کنید.
  • شانه فرش نیز تعداد گره‌ها را در عرض فرش نشان می‌دهد که هر چه بیشتر باشد نشان دهنده ریزبافت‌تر بودن آن و کیفیت بالای فرش است.

البته مواردی مانند وزن فرش، ارتفاع نخ خاب و مواردی از این قبیل نیز می‌توانند در هزینه فرش ماشینی موثر باشند که توسط کارشناسان و افراد حرفه‌ای همه این موارد بررسی می‌شود.

نکاتی که برای خرید فرش ماشینی باید به آن توجه کنید

برخی افراد دوست دارند هر چند وقت یک بار دکوراسیون منزل خود را تغییر دهند. همچنین ممکن است بخواهید برای اولین بار اقدام به خرید فرش ماشینی کنید. در هر صورت باید نکاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، با دقت مورد توجه قرار گیرند تا فرش با هزینه مناسب و کیفیت خوب خریداری کنید. در کنار این موارد، خرید فرش ماشینی از یک مرکز معتبر اهمیت بالایی دارد تا از خرید خود اطمینان داشته باشید. برخی از فروشگاه‌ها ممکن است با توجه به این که اطلاعات مشتریان از کیفیت فرش پایین است، اقدام به فروش فرش‌های با کیفیت پایین و قیمت بالا کنند. ایران راگ به شما کمک می‌کند تا بهترین فرش ماشینی را با قیمت متناسب با کیفیت آن خریداری کنید.

این فروشگاه معتبر امکان خرید اینترنتی فرش ماشینی را هم برای مشتریان خود فراهم کرده است تا در هر جایی از کشور که ساکن باشند به راحتی آن را خریداری کرده و از آن بهره ببرند. مدل هایی از جدید‌ترین فرش ماشینی سال را می‌توان در این فروشگاه ببینید. بدین صورت به راحتی می‌توانید در منزل خود تنوع بالای فرش ماشینی را در انواع فرش ماشینی سه بعدی، فرش کودک، فرش مدرن و کلاسیک و … در سایت فروشگاه ببینید و انتخابی راحت و بی دغدغه بدون صرف وقت و انرژی زیاد داشته باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

برای رتبه بندی روی یک ستاره کلیک کنید!

رتبه متوسط ۲٫۵ / ۵٫ تعداد آرا: ۲

تاکنون رای نداده است! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.