تاریخ امروز:۹ آذر ۱۴۰۲
راهنمای تشخیص فرش ماشینی از دستباف

چگونه تابلو فرش دستباف را از ماشینی تشخیص دهیم؟

۰
(۰)

داشتن دکوراسیون زیبا کار چندان راحتی هم نیست. باید سلیقه کافی برای آراستن بخش‌های مختلف محیط را داشته باشید. تابلو فرش یکی از المان‌هایی است که می‌توانید به کمک آن دکوراسیون منزل و محیط کار خود را بسیار زیبا کنید؛ اما تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی ممکن است برایتان سخت باشد. به خصوص اگر می‌خواهید یک تابلو فرش زیبا و جذاب را از نوع دستباف خریداری کنید، باید بتوانید نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف خوب را بدانید. باید متوجه باشیم که چگونه تابلو فرش دستباف را از ماشینی تشخیص دهیم.

بدون شک می‌دانید که هزینه خرید یک تابلو فرش دستباف به مراتب بیشتر از تابلو فرش ماشینی است. از طرفی ارزش و زیبایی آن نیز مزید بر علت شده است تا طرفداران زیادی داشته باشد. اگر می‌خواهید برای خرید تابلو فرش، چه برای استفاده خود و چه هدیه به دیگران استفاده کنید، بهتر است که نکته‌هایی را در مورد یک تابلو فرش اصل و باکیفیت بدانید.

تابلو فرش ماشینی بهتر است یا دستباف؟

اگر خیلی در زمینه فرش و تابلوفرش اطلاعاتی ندارید، ممکن است حتی ندانید که کدام یک از این تابلو فرش‌ها بهتر هستند. تابلو فرش دستباف به علت اینکه یک اثر هنری است و جزو صنایعی است که ممکن است بافتن آنها ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول انجامد، قیمت بالایی دارد. از طرفی در تابلو فرش ماشینی از نخ‌های طبیعی بیشتر استفاده می‌شود و ارزش هنری بالایی دارند. از این رو با خرید یک تابلو فرش دستباف، کالایی با ارزش و گران‌بها دارید.

تابلو فرش ماشینی با دستباف؟ کدام بهتر است؟

با این حال انواع تابلو فرش ماشینی نیز وجود دارند که در عین حال که طرح و رنگ بسیار متنوع و زیبایی دارند، قیمت آنها نیز مناسب‌تر است و برای کسانی که قادر به خرید تابلو فرش دستباف نیستند، این تابلوها می‌تواند گزینه مناسبی برای زیبا کردن محیط زندگی و کار باشد. ابتدا باید ببینیم که چگونه تابلو فرش دستباف را از ماشینی تشخیص دهیم؟ در هنگام خرید تابلو فرش دستبافت و پرداخت هزینه زیادی پرداخت می‌کنید و باید مواظب باشید که کلاه سرتان نرود. برای تشخیص فرش تابلو فرش دستباف با ماشینی، روش‌های مختلفی هست که رایج‌ترین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

روش های تشخیص تابلو فرش ماشینی از دستباف

همان‌طور که گفته شد، اگر کمی دقت کنید، می‌توانید حتی با نگاه کردن به یک تابلو فرش و بعد از بررسی ویژگی‌های آن، به راحتی تابلو فرش دستباف و ماشینی را از همدیگر تشخیص دهید. برخی از مواردی که هنگام بررسی تابلو فرش باید با آنها دقت کنید، موارد زیر هستند:

۱- نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف خوب با توجه به الیاف آن

یکی از مواردی که به کمک آن می‌توانید یک فرش دستباف خوب را تشخیص دهید، الیافی است که در آن به کار رفته است. معمولاً یک تابلو فرش دستباف با الیاف طبیعی بافته می‌شود؛ الیافی مانند پشم، ابریشم، مخلوطی از این دو، کرک و … همگی جزو الیافی هستند که برای تابلو فرش‌های دستباف بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال تابلو فرش‌های ماشینی بیشتر با الیاف مصنوعی مانند اکریلیک و یا پلی استر بافته می‌شوند. تابلو فرش‌های دستباف طبیعی که با الیافی از جنس پشم و ابریشم بافته می‌شوند، کیفیت بسیار بالایی دارند و به همین نسبت قیمت آنها هم بالاست.

۲- تشخیص تابلو فرش دستباف با ماشینی با توجه به گره

فرش‌هایی که در ایران باستان بافته می‌شدند، تعداد گره‌های آنها بسیار مهم بود و از آن به عنوان رج‌شمار یاد می‌شد. گره‌هایی که در تابلو فرش دستباف زده می‌شود، معمولاً خیلی منظم و یکدست نیستند؛ زیرا بافنده آن یک انسان است که کاملاً نمی‌تواند دقت لازم مانند یک ماشین را داشته باشد. به همین علت برای تشخیص تابلو فرش دستباف با ماشینی می‌توان به منظم بودن گره‌ها توجه کرد. بدین صورت با نگاه کردن به قسمت پشتی فرش، می‌توان گره‌ها را بهتر دید و از مرتب بودن و یا نبودن آنها آگاه شد و نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی را به کمک این بخش متوجه شد.

۳- نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی به کمک ریشه‌های آن

اگر قصد خرید یک تابلو فرش دستباف را دارید، باید کمی هوشمندانه‌تر به آن دقت کنید. به خصوص اگر جایی که نمی‌شناسید خرید خود را انجام می‌دهید. هنگامی که به ریشه تابلو فرش دستباف نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که این ریشه کاملاً از تارهای فرش تشکیل شده است؛ اما در تابلو فرش ماشینی این قسمت بخشی از فرش نیست و یک بخش جدا است که بر روی آن دوخته شده است. البته این بخش را نه تنها در قسمت ریشه بلکه در کناره‌های فرش نیز می‌توانید ببینید. هنگامی که برای خرید تابلو فرش دستباف اقدام می‌کنید متوجه می‌شوید که کناره‌های فرش کاملاً مستقیم و یکدست نیستند و ممکن است خیلی منظم نباشند؛ اما در تابلو فرش ماشینی گوشه‌ها و کناره‌ها کاملاً یکدست و روی یک خط مستقیم هستند؛ زیرا با کمک یک دستگاه ماشینی بسیار منظم کوک زده شده‌اند.

روش های تشخیص تابلو فرش ماشینی از دستباف

۴- تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی با توجه به لطافت آن

نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف خوب با لمس آن نیز مقدور است. هنگامی که بر روی یک تابلو فرش دستباف دست خود را می‌کشید، کاملاً متوجه لطافت و نرمی الیاف آن می‌شوید و احساس گرمی و حرارت را زیر دست خود دارید.

۵- بررسی قسمت پشت تابلو فرش ماشینی و دستباف

اگر تابلو فرش مورد نظر خود را برگردانید و کمی به قسمت پشت آن توجه کنید، متوجه می‌شوید که در یک فرش ماشینی، کاملاً متقارن و یکدست است و از گره‌های کاملاً یکسان تشکیل شده است؛ اما در تابلو فرش دستباف چنین چیزی را نخواهید دید. از طرفی یکی از روش های تشخیص تابلو فرش ماشینی از دستباف توجه به رنگ پشت فرش است. رنگ در قسمت پشتی فرش ماشینی رنگ پریده‌تر از یک فرش دستباف است و یک فرش دستباف کاملاً رنگی براق و زیبا در بخش پشتی خود دارد.

۶- تقارن طرح و تشخیص تابلو فرش دستباف با ماشینی

یکی دیگر از مواردی که برای تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی می‌شود به آن توجه کرد، طرح تابلو فرش است. یک فرش دستباف هر چند طرح زیبایی دارد؛ اما طرح آن کاملاً متقارن نیست. در صورتی که تابلو فرش ماشینی به دلیل این که با دستگاه بافته می‌شود، کاملاً متقارن و یک دست است. از این طریق می‌توان آن را به عنوان یکی از روش های تشخیص تابلو فرش ماشینی از دستبافت مورد بررسی قرار داد.

جمع بندی و خلاصه مطلب

برای خرید یک تابلو فرش دستباف، با توجه به اینکه قیمت بیشتری نسبت به تابلو فرش ماشینی پرداخت می‌کنید، باید با دقت بیشتری آن را بررسی کنید. روش های مختلفی برای تشخیص تابلو فرش دستباف از ماشینی وجود دارد که می‌توان به بررسی گره‌ها، بررسی کناره‌های فرش، بررسی ریشه و تار و پود فرش، رنگ فرش، الیاف و تقارن طرح فرش و … اشاره کرد. با کمی توجه به این موارد می‌توان به راحتی نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف خوب را فرا گرفت.

منابع: carpetvista

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *