تاریخ امروز:۳ مهر ۱۴۰۲
مقایسه فرش ماشینی 1200 و 1500 شانه

بررسی تفاوت میان فرش ماشینی ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

۰
(۰)

هر مدل فرش دارای ویژگی‌های خاص خود است که نشان می‌دهد کیفیت آن چگونه است. یکی از خصوصیات مهم فرش، شانه آن است که قطعا بارها آن را شنیده اید. در این مقاله مقایسه فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه را انجام می‌دهیم تا بدانید فرش ۱۲۰۰ شانه بهتر است یا فرش ۱۵۰۰ شانه. استفاده از هر یک از این فرش‌ها می‌تواند برای افراد خاصی مناسب باشد. به همین علت بهتر است بدانید چه انتظاری از فرشی که خریداری می‌کنید، دارید و برای چه قسمتی از خانه می‌خواهید آن را استفاده کنید. بررسی تفاوت میان فرش ماشینی ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه برای یک انتخاب مناسب به شما کمک شایانی می‌کند.

مفهوم شانه در فرش چیست؟

برای اینکه بدانید تفاوت فرش ۱۲۰۰ و ۵۰۰ شانه در چیست، باید ابتدا بدانید این عدد‌ها از کجا می‌آیند و چه مفهومی دارند. هنگامی که به یک فرش نگاه می‌کنید، گره‌هایی را در آن می‌بینید که به صورت طولی و عرضی در هر فرش ممکن است با همدیگر متفاوت باشند. شانه فرش از همین گره‌ها سرچشمه می‌گیرد. در اصل تعداد ریشه یا گرهی که در یک متر از عرض فرش وجود دارد، به عنوان شانه شناخته می‌شود. از این رو یک فرش ۱۲۰۰ شانه دارای ۱۲۰۰ ریشه در یک متر از عرض خود است. به علاوه یک فرش ۱۵۰۰ شانه دارای ۱۵۰۰ گره در عرض یک متری است. حالا ممکن است از خودتان بپرسید که این بافت و گره‌ها چه تاثیری در کیفیت فرش دارند؟ آیا تفاوت تعداد گره‌ها در ویژگی‌های فرش نیز تفاوت ایجاد می‌کند؟ در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم تا با توضیح خصوصیات فرش‌های ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه این مسئله را بیشتر برای شما باز کنیم.

مطالب بیشتر: تراکم فرش چیست؟

مقایسه فرش ماشینی ۱۵۰۰ با ۱۲۰۰ شانه

 فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه با هم تفاوت‌های اساسی دارند. اگر می‌خواهید برای خرید فرش ماشینی اقدام کنید باید این تفاوت‌ها را بدانید. فرق فرش با تراکم ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه در موارد مختلفی است و در ادامه هر کدام را به صورت کامل شرح می‌دهیم.

نوع نخ در فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

هنگامی در عرض مشخصی از فرش تعداد گره‌ها افزایش می‌یابد، یعنی باید ضخامت نخ کاهش پیدا کند. از این رو فرق فرش با تراکم ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه را می‌توان در نوع نخ آن‌ها هم دانست. در فرش ۱۲۰۰ شانه از نخ با ضخامت بیشتری نسبت به فرش ۱۵۰۰ شانه استفاده می‌شود.

تفاوت فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه در ضخامت آن ها

یکی از تفاوت‌هایی که بین فرش ماشینی ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه به صورت واضح دیده می‌شود، ضخامت آنها است. هنگامی که از نخ‌های متفاوتی برای این دو مدل فرش استفاده می‌شود، ضخامت آن‌ها هم تغییر می‌کند. به همین علت فرش ۱۲۰۰ شانه دارای ضخامت بیشتری است و فرش ۱۵۰۰ شانه نازک‌تر است که با یک لمس ساده هم قابل تشخیص است.

مطالب بیشتر: راهنمای خرید فرش ۷۰۰ شانه

لطافت در فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

فرش ۱۲۰۰ شانه از تعداد گره‌های کمتری نسبت به فرش ۱۵۰۰ شانه برخوردار است. با توجه به کم بودن تعداد گره‌ها و نخ ضخیم‌تر، فرش ۱۲۰۰ شانه لطافت کمتری دارد. پس می‌توان گفت در مقایسه فرش ماشینی ۱۵۰۰ با ۱۲۰۰ شانه می‌توان به تفاوت لطافت آن‌ها هم اشاره کرد. البته این مسئله به معنای زمخت بودن فرش ۱۲۰۰ شانه نیست و این فرش هم از لطافت مناسبی برخوردار است.

ماندگاری و مقاومت فرش

تفاوت فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه در ماندگاری و به اصطلاح پاخور بودن آن‌ها است. همانطور که گفته شد، فرش ۱۲۰۰ شانه دارای ضخامت بیشتری است و نخ ضخیم‌تر باعث می‌شود تا مقاومت آن هم بالاتر رود. به همین علت برای مدت طولانی‌تری می‌توان بدون افت کیفیت از آن استفاده کرد. به علاوه می‌توان از این فرش در قسمت‌هایی از منزل که پاخوری بیشتری دارد استفاده کرد.

طرح و نقشه فرش 1200 و 1500 شانه

طرح و نقشه و تفاوت  فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

طرح و نقشه فرش برای مشتریان اهمیت زیادی دارد. هر چند طرح‌های مختلف را می‌توان روی فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه اجرا کرد؛ اما بهتر است بدانید که برخی از طرح‌ها و نقشه‌هایی که بسیار ریز هستند، بر روی فرش ۱۵۰۰ شانه که بافت ریزتری دارند اجرا می‌شود. فرق فرش با تراکم ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه برای مواردی که نقش بسیار ریز است در طرح فرش هم قابل مشاهده است.

مطالب بیشتر: فرش لایت چیست؟

قیمت و تفاوت فرش ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه

علاوه بر شانه، تراکم فرش هم مهم است. تراکم، تعداد گره‌ها را در واحد طول فرش نشان می‌دهد. از این رو با توجه به تراکم فرش می‌توان قیمت آن را هم تعیین کرد. فرق فرش با تراکم ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه از نظر قیمت با توجه به عوامل مختلفی مانند تراکم طولی فرش، طرح و نقشه، نوع نخ مورد استفاده، جنس نخ و … مشخص می‌شود.

خرید فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه از ایران راگ

فرشهای جدید ممکن است بارها و بارها در طول زندگی مورد نیازتان باشد و برای خرید آن اقدام کنید. به همین علت باید از مراکز معتبر برای خرید یک فرش اصل و باکیفیت بهره ببرید. فروشگاه ایران راگ، بهترین و معتبرترین فروشگاه تولید و عرضه متنوع‌ترین فرش‌های مختلف در این زمینه کمک شایانی به شما خواهد کرد.

راهنمای خرید فرش 1200و 1500 شانه

امکان خرید فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه از ایران راگ با تنوع بسیار بالا در طرح،‌ رنگ و قیمت برای مشتریان فراهم شده است. بدین صورت می‌توانید یک فرش لطیف و مناسب را خریداری کنید. از طرفی خرید فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه از ایران راگ هم وجود دارد و طرح‌های بسیار متنوع از این فرش مقاوم برای اجرای هر دکوراسیونی به شما کمک می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد آرا: ۰

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *